jak chronić się przed kleszczami
Sezon letni rozpoczęty, a wraz z nim sezon na kleszcze. Choć są niewielkie, to są też niezwykle niebezpieczne - mogą przenosić choroby zakaźne, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Zagrożeniem są jednak nie tylko kleszcze pospolite, ale też te afrykańskie. Jak się przed nimi uchronić?
Kleszcze czają się na nas wszędzie – nie tylko w lasach, ale też w parkach, na miejskich skwerkach, a nawet w naszych ogrodach. Małe owady nie wybierają, atakują każdego bez wyjątku. To znaczy, że każdy z nas może paść ofiarą kleszczowego zapalenia mózgu i innych chorób przenoszonych przez wszędobylskie pajęczaki.
Wiosna i lato to dwie pory roku, kiedy to w naszych przydomowych ogrodach przebywamy chętniej niż w domach. Nic dziwnego, gdyż słońce i świeże, pachnące kwiatami powietrze są nadzwyczaj kuszące. Nie wolno jednak zapominać o kleszczach, które tylko czekają na okazję, by znaleźć nowego żywiciela.Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki, warto sięgnąć po to, co w większości znajduje się w naszych szafkach. Można znaleźć tam proste i naturalne sposoby na tych nieproszonych gości. Wystarczy kilka garści, by stworzyć skuteczną barierę, której kleszcze będą unikać jak ognia. Podpowiadamy, jak w kilka minut zabezpieczyć ogród i cieszyć się pięknem natury bez żadnych obaw.
Kleszcze wyszły już na żer. Warto więc wiedzieć, jak się skutecznie przed nimi bronić. Główny Inspektorat Sanitarny podał szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktów odstraszających kleszcze. Oto, co powinniśmy wiedzieć, by skutecznie się przed nimi uchronić.
Zrobiło się ciepło, słychać śpiew ptaków, a na drzewach widać już pączki. Słońce przygrzewa, więc wielu ludziom nic więcej do szczęścia nie potrzeba. No, może poza tym, żeby na świecie nie było kleszczy. One, niestety, też już poczuły wiosnę i zaczynają atakować.Naukowcy odkryli, że do pewnych osób kleszcze ciągnie bardziej. Chodzi o grupę krwi. Okazuje się, że te pajęczaki szczególnie upodobały sobie jedną z nich, natomiast innej – unikają.
Cykl rozwojowy kleszcza trwa około 2 lat. Wyróżniamy trzy stadia atakujące: larwy, nimfy oraz postacie dorosłe - samice i samce. Nimfy podobnie jak dojrzałe kleszcze, mogą przenosić poważne choroby, jednak stwarzają większe niebezpieczeństwo dla człowieka - są bardziej żarłoczne i trudniejsze do zauważenia. Jak rozpoznać nimfę i jak się przed nią chronić?